Громадянська наука як сучасний провідник України смарагдовими коридорами до «Natura 2000»
Представники науково-дослідного відділу Гетьманського національного природного парку продовжили брати участь у висвітленні сучасних технологічних ініціатив в країнах Європейського Союзу та чому так важлива інформація про біорізноманіття від Української природоохоронної групи - UNCG «Громадянська наука у вивченні біорізноманіття».
Провідні науковці UNCG - Олексій Василюк та спікерка: Анастасія Драпалюк, експерт з природоохоронних територій ГО «Українська природоохоронна група», виконавчий директор БО «Фонд природи України», в ході дискусійних обговорень, надали структуровану та актуальну інформацію щодо важливості громадянської науки, як сучасного провідника України смарагдовими коридорами до «Natura 2000».
Сучасний європейський підхід до охорони природи в ЄС грунтується на узгодженій спільнотою мережі NATURA 2000, що формує сприятливий стан збереження видів та природних оселищ відповідно до Оселищної та Пташиної директив ЄС, Регламенту з торгівлі деревиною (EUTR)\Регламенту по боротьбі з знелісненням (EUDR) та Регламенту запобігання проникненню і поширенню інвазійних чужорідних видів та управління ними.
Гетьманський національний природний парк, в заплаві р. Ворскла, має моніторинговий полігон спостереження за міграційними і осілими птахами, тому інформація Анастасії Драпалюк, щодо вимог європейської Пташиної директиви в країнах ЄС є актуальною для надання цим територіям статус Спеціальних природоохоронних територій (Special Protection Areas, SPA).
Організація BirdLife, за підтримки Європейської Комісії, розробила науковий довідковий список Важливих орнітологічних територій (Important Bird Areas). Усі країни ЄС повинні використовувати цей список, якщо тільки вони не провели власні наукові оцінки придатних ділянок. Коли території отримують статус Спеціальних природоохоронних територій, вони зразу стають на шлях від Смарагдової мережі до невід’ємної частини мережі Natura 2000.
На жаль, ми частково повторюємо помилки в охороні природи минулого століття!
Раніше пріоритети в ЄС • Будівництво гребель на річках для протидії паводкам та ГЕС • Знищення заплав річок • Масове будівництво лісових доріг • Осушення боліт, розорення лук • Заміна природних лісів на штучні.
Зараз пріоритети в ЄС •Програма з звільнення річок •Звільнення заплав • Заповідання лісів •Відновлення боліт •Відновлення природних лісів •Відновлення лук.
Підсумовуючи дискусію, науковці UNCG - Олексій Василюк та спікерка Анастасія Драпалюк звернули увагу, що інтеграція в нині означені пріоритети ЄС, неможлива без залучення, із сучасними технологіями громадянської науки, в особі різновікових небайдужих громадян, для формування інформаційних банків біорізноманіття з метою збереження видів та природних оселищ з інтеграцією до мережі в країнах ЄС.