Скачати матеріали
![]() Розмір 31,8 Мб |
![]() Розмір 11,9 Мб |
Галерея
Ласкаво просимо до Гетьманського парку
Загальна інформація
Історія створення: Гетьманський національний природний парк (Гетьманський НПП) створений 27 квітня 2009 року згідно Указу Президента України № 273/2009, з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Робота над створенням парку тривала близько 10 років.
Підпорядкування: Гетьманський НПП є державним об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою, належить до державної власності і підпорядкований Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України.
Адміністративно-територіальне розташування: Гетьманський НПП знаходиться в південно-східній частині Сумської області на території Охтирського району. Парк створений в долині річки Ворскла. Починається він на кордоні з Російською Федерацією і за течією Ворскли простягається до межі з Полтавською областю, закінчується нижче села Куземин. До парку віднесені ділянки заплави, сама річка, місцями надзаплавні тераси та правий корінний берег ріки. Загальна протяжність Ворскли в межах Сумської області 122 км, відповідно, такою є й протяжність Парку. Географічні координати центроїду № 1 село Климентове: В (північна широта) 50°23'10''; L (східна довгота) 34°55'34''.
Площа: Загальна площа території Гетьманського НПП становить 23360,1 гектара, в тому числі 11673,2 гектара земель, що надаються у постійне користування.
Новини
Липа квітне літом – не марнуйте часу, запасайтесь цвітом!
Липа – це дерево, яке найчастіше згадується в народних передбаченнях, і саме з її кори робили різноманітні обереги. Наші предки були впевнені, що блискавка в липу не потрапляє, а значить, під нею можна спокійно ховатися під час грози. Липу легко можна впізнати по серцеподібній формі листя і маленьким, з горошину, плодів-горішків. У період цвітіння повз неї важко пройти і не зупинитися, причина в приємному медовому ароматі, що поширюється навколо неї. Запах привертає до себе людей, а бджоли, безперервне гудіння яких чути в теплі погожі дні, прилітають сюди за нектаром. Лікувальні властивості липи відомі з давніх часів. Користь липи незаперечна, і навіть в наш час, коли фармацевтика знаходиться на високому рівні, її продовжують застосовувати для лікування різних захворювань. Лікувальні властивості дерева вважаються потужними природними антисептиками, здатними вбирати в себе більшу частину пилу, що містить важкі метали, тому їх все частіше стали висаджувати уздовж вулиць населених пунктів. Прогулянки по таких алеях не тільки приємні, але і корисні: ефірні масла, що містяться в суцвіттях, розлітаються по повітрю і заспокоюють нервову систему людини. У медицині цінною лікарською сировиною вважаються всі частини дерева: кора і листя, але найбільше корисних властивостей міститься в квітах липи. Каротин і глюкоза, білок і танін, фітонциди і різні мікроелементи – все це необхідно для злагодженої роботи організму. Квітки липи тонізують і заспокоюють, знімають запалення, набряк і свербіж, вважаються жарознижуючим і сечогінним засобом, покращують травлення, знижують у крові рівень цукру і зменшують її в’язкість, прискорюють обмін речовин тощо. З липових бруньок готують відвар, його у вигляді компресів прикладають до голови, тим самим знімаючи сильні болі. Найкориснішим для жіночої краси і здоров’я в народній медицині вважається липовий чай. Особлива роль у медицині відведена липовому вугіллю, який отримують з гілок липи і її деревини. Воно має властивість витягати різні шкідливі токсини і усувати їх. Липа вважається і прекрасною медоносною рослиною, її мед називається «липець» і відноситься до розряду високоякісних. Він буває дуже світлого або злегка кремового кольору, а на смак ніжний і ароматний. Липовий мед - це корисний, смачний продукт, якому немає рівних за вмістом мікроелементів і вітамінів. Ось такі цікаві факти про липу дізналися на екологічному занятті 24 червня українські учні в Німеччині від представника Гетьманського національного природного парку Наталії Євдокимової. Липа квітне літом – то ж не марнуйте часу, запасайтесь цвітом!
День літнього сонцестояння
21 червня – день літнього сонцестояння, час перемоги світла над темрявою. Сонце досягає піку своєї активності і настає найдовший день і найкоротша ніч у році. Після літнього сонцестояння, або сонцевороту, як його здавна називали в народі, дні починають ставати коротшими, тому здавна день літнього сонцестояння вважали часом, сповненим особливою магією.
Це свято шанувалося у культурі багатьох народів. Ще за часів язичників сонце мало божественну владу над усім живим, а літнє сонцестояння означало найвищий розквіт усіх сил природи. До приходу християнства, до дня літнього сонцестояння було приурочене свято Купала, присвячене стародавньому язичницькому богу Купали.
Поновлюємо мінералізовані смуги
Гетьманський національний природний парк проводить поновлення мінералізованих смуг навколо соснових насаджень.
Мінералізовані смуги не дають поширюватись вогню при виникненні пожежі в природних екосистемах.