Профілактичні заходи під час пожежонебезпечного періоду

Літня пора року здебільшого асоціюється у людей з відпочинком, а для працівників Гетьманського національного природного парку – це напружений період в роботі. Пожежі в природних екосистемах особливо з настанням літньої спеки, додають неабияких клопотів працівникам СДО і завдають шкоди довкіллю та населенню.

Щоб знизити ризик їх виникнення, працівниками Гетьманського НПП здійснюється цілий ряд комплексних профілактичних заходів, один з них поновлення та утримання мінералізованих смуг. У зв’язку  з цим працівники Парку провели поновлення мінералізованих смуг в природних екосистемах. 

Адміністрація Гетьманського НПП вкотре нагадує – прості правила пожежної безпеки вбережуть природні екосистеми від лиха.

Профілактичні заходи під час пожежонебезпечного періоду1Профілактичні заходи під час пожежонебезпечного періоду2Профілактичні заходи під час пожежонебезпечного періоду3

Літня пора року здебільшого асоціюється у людей з відпочинком, а для працівників Гетьманського національного природного парку – це напружений період в роботі. Пожежі в природних екосистемах особливо з настанням літньої спеки, додають неабияких клопотів працівникам СДО і завдають шкоди довкіллю та населенню. Щоб знизити ризик їх виникнення, працівниками Гетьманського НПП здійснюється цілий ряд комплексних профілактичних заходів, один з них поновлення та утримання мінералізованих смуг у зв’язку  з цим працівники Парку провели поновлення мінералізованих смуг в природних екосистемах.

Адміністрація Гетьманського НПП вкотре нагадує – прості правила пожежної безпеки вбережуть природні екосистеми від лиха.

10 липня - День «Не наступайте на бджіл»

   Працівники Гетьманського національного природного парку провели цікавий захід з вихованцями садочку «Казка». Саме у цей день важливо наголошувати населенню цінності бджіл. Ці маленькі комахи дуже потрібні природі.

   Бджоли можуть розпізнавати людські обличчя. Без невпинної роботи маленьких трудівниць з наших столів зникло б більше третини всього, що ми їмо. Цікаво, що продукти бджільництва використовуються у багатьох сферах життєдіяльності людей – кулінарії, медицині, косметиці тощо.

   Малеча уважно слухала цікаві факти, почула казку про неслухняну бджілку та створила різнокольорові листівки.

 Дітям дуже сподобалося і вони вже з нетерпінням чекають нової зустрічі з фахівцями Гетьманського національного природного парку.

День Не наступайте на бджіл1День Не наступайте на бджіл2День Не наступайте на бджіл4

Щорічно 7 липня в Україні відзначають День працівника природно-заповідної справи

День працівника природно заповідної справи1   Заповідна справа – важливий напрям природоохоронної діяльності, покликаний зберігати та дбайливо ставитися до унікальних куточків нашої природи.

  Саме сьогодні важливо привернути увагу суспільства до охорони навколишнього природного середовища.

  З нагоди свята працівника природно-заповідної справи  відбулося урочисте зібрання працівників установи. Керівники структурних підрозділів Гетьманського НПП привітали своїх колег зі святом.

   За сумлінну працю, високі досягнення в роботі, вагомий особистий внесок у забезпечення розвитку сфери охорони навколишнього середовища та природоохоронної діяльності були відзначені подяками кращі з кращих співробітників парку.

   Повномасштабне вторгнення рф нанесло безліч шкоди екосистемам  нашої держави. Воєнна агресія росії завдала втрат на території третини всього природно-заповідного фонду України.

  Територія Гетьманського національно-природного парку зазнає значних пошкоджень та колосальних збитків. На жаль, через постійні обстріли росіян, робота на прикордонні обмежена.

   Після перемоги ми обов’язково відновимо усю екосистему нашої країни та зробимо її ще кращою!

День працівника природно заповідної справи2День працівника природно заповідної справи3День працівника природно заповідної справи4

Гетьманський національний природний парк – осередок опису (або відкриття) нових видів живих організмів

  Нові види живих організмів Гетьманський національний природний парк не належить до найстаріших в Україні природоохоронних територій, проте встиг добре зарекомендувати себе на ниві дослідження та інвентаризації біоти України, зокрема такої важливої і цікавої групи живих організмів як гриби. Різноманітність природних умов і рослинності його території та стан їх збереженості створюють сприятливі умови для розвитку грибів з різних екологічних груп. За ступенем вивченості і таксономічного багатства представників грибного царства парк не поступається, а за деякими групами грибів і перевищує ряд створених набагато раніше національних природних парків Лівобережної України.
   Мікологічні дослідження на сучасній території Гетьманського НПП розпочалися задовго до його створення. Починаючи із 60-х рр. ХХ ст. завдяки зусиллям київських, а згодом і сумських мікологів, зокрема К.К. Карпенко, тут досить ретельно було вивчено макроміцети, і в першу чергу, добре відомі пересічним громадянам шапинкові гриби. Новий етап мікологічних досліджень на території парку розпочався із початком його створення. Цей період відзначився активним вивченням мікроскопічних представників грибного царства, або т.зв. мікроміцетів, які за ступенем свого різноманіття є набагато чисельнішою але, у той же час, і набагато менш вивченою в Україні і світі групою організмів.   Зусиллями сумських (Ю.І. Литвиненко) і харківських (О.Ю. Акулов) науковців список відомих для території парку видів мікроміцетів розширився до майже 400 видів. З території Гетьманського НПП було описано понад 20 нових видів, причому не лише для мікобіоти України, а й для світової науки. Так, О.Ю. Акуловим разом із колегами протягом 2020-2022 рр. з території парку уже описані чотири нових для науки види сумчастих грибів. У назві одного з них – Stylonectria hetmanica Akulov, Crous & Sand.-Den. (стілонектрія гетьманська) – закріплена назва національного природного парку. Це відкриття співпало у часі із відзначенням Україною 30-річчя своєї Незалежності, і таким чином використаний авторам видовий епітет «гетьманська» віддавав належну шану Гетьманщині (Війську Запорізькому) – українській козацькій державі, яку було взято за основу при найменуванні Гетьманського НПП.
   Таким чином, Гетьманський НПП є важливим осередком різноманіття і поширення різних груп живих організмів, у тому числі і грибів, є перспективною модельною територією для проведення подальших спеціалізованих мікологічних досліджень. Наразі це одна з небагатьох природоохоронних територій України, назва якої відображена у видовій назві живого організму, який був відкритий з його території.

ТОП-3 тварин-рекордсменів Гетьманського НПП

ТОП 3 тварин рекордсменів 3Сапсан – найшвидша тварина у світі


  Сапсан (Falco peregrinus) – хижий птах, що полюючи високо над землею, у стрімкому піке на свою здобич, здатний розвинути швидкість понад 322 км/год, або 90 м/с. Найчастіше здобиччю стають інші види птахів, як правило, молоді та хворі особини.
Сапсан — досить великий сокіл сірого забарвлення, довжина його тіла становить 34-50 см, а розмах крил 80-120 см. Крила сапсанів мають загострену форму, нагадуючи крила винищувачів. Цей сокіл охороняється як на національному рівні - він включений до Червоної книги України як рідкісний вид, так і на міжнародному рівні — занесений до додатків декількох міжнародних конвенцій. Існує версія, що малий герб України – тризуб - є стилізованим зображенням сокола-сапсана під час атаки.
На території Гетьманського НПП сапсан не гніздиться, зустрічається дуже рідко під час весняної та осінньої міграцій, або взимку. Зокрема, у березні-квітні 2021 року цього рідкісного птаха декілька разів спостерігали над заплавою р. Ворскли та прилеглими населеними пунктами.

 

ТОП 3 тварин рекордсменів 2Жук-олень – найбільший жук в Україні та один з найбільших в Європі


Жук-олень (Lucanus cervus) – великий жук, що є одним з найбільш відомих видів комах у світі, загальна довжина самця разом з мандибулами (рогами) сягає 9,5 см. Самці свої мандибули (роги) використовують, як і справжні олені, під час двобоїв з іншими самцями, або для захисту від нападників. Розміри самок значно менші – не більше 5 см, їх мандибули ледь помітні.
На території Гетьманського НПП жук-олень не є дуже рідкісним, зустріти його можна у травні-липні, як у природних біотопах, так і у населених пунктах регіону. Найчастіше жука-оленя можна спостерігати під час характерного польоту, коли великий жук з рогами летить у вертикальному положенні, що привертає увагу людини.
Жук-олень харчується соком, що витікає з пошкоджених стовбурів дерев, переважно дубів. Він виконує роль санітара і бере участь у переробці гниючого листя та деревини. В Україні є рідкісним видом, охороняється законом, як вид занесений до Червоної книги. Якщо знайдете цього жука, то віднесіть його до дерев, чи чагарників, у траву, подалі від людей та транспортних засобів, що можуть випадково йому нашкодити.

 

 

 

ТОП 3 тварин рекордсменів 1Орлан-білохвіст – один з найбільших птахів світу


Орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla) – один з найбільших хижих птахів нашої планети з розмахом крил 2,0-2,5 метрів та вагою до 6 кг. Характерним є забарвлення бурого кольору з білим клиноподібним хвостом, що відображається у назві виду. В Україні гніздиться переважно вздовж Дніпра та Сіверського Дінця. Під час шлюбних ігор орлани-білохвости зчіплюються кігтями і, перекидаючись у повітрі, падають вниз, розчіплюючись і злітаючи знову вже майже над самою землею.
Як рідкісний вид, орлан-білохвіст занесений до Червоної книги України, також охороняється декількома міжнародними конвенціями. Над територією Гетьманського НПП та його околиць поодинокі орлани регулярно спостерігаються під час міграцій у березні-квітні та у вересні-жовтні. В окремі роки орлана-білохвоста можна також зустріти влітку та взимку.

 

Повідомлення СДО Гетьманського НПП за півріччя 2024 року

  Повідомлення СДО Гетьманського НПП За півріччя 2024 року службою державної охорони Гетьманського національного природного парку було складено 34 протоколи про адміністративні правопорушення вимог природоохоронного законодавства:
- порушення правил рибальства – 13 протоколів;
- грубе порушення правил рибальства – 3 протоколи;
- розведення багаття – 8 протоколів;
- засмічення території – 3 протоколи;
- пересування на плавзасобі поза терміном навігації – 2 протоколи;
- випасання худоби – 2 протоколи;
- порушення ґрунтового покриву – 1 протокол;
- самовільний поруб - 2 протоколи.

   За півріччя 2024 року службою державної охорони Гетьманського національного природного парку було складено 11 актів про виявлення правопорушень вимог природоохоронного законодавства:

- грубе порушення правил рибальства – 11 актів;
- вилучено знарядь незаконного добування водних живих ресурсів без встановлення осіб - 26 шт.
   За півріччя 2024 року видано два приписи на усунення порушень природоохоронного законодавства.
   З початку 2024 року проведено 24 спільних рейдів з іншими органами нагляду(контролю).

Відкриття Всеукраїнської науково-практичної конференції

  Відкриття Всеукраїнської науково практичної конференції Сьогодні, 4 липня 2024 року ву Києві працівники Гетьманського національного природного парку прийняли участь у відкритті Всеукраїнської науково-практичної конференції "Функціонування об'єктів природно-заповідного фонду України в умовах воєнного стану: шляхи відновлення та розвитку" до Дня працівника природно-заповідної справи, яку організувало Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та безпосередньої участі Міністра Руслан Стрілець .
   Провідний інженер Гетьманського НПП Роман СЕРЕДА отримав Подяку Міністра за високі досягнення в галузі природно-заповітної справи, вагомий внесок в охорону природи, виконання покладених на парк завдань в умовах постійних обстрілів з боку російської федерації , сприяння Збройним Силам України у виконанні поставлених перед ними завдань і з нагоди професійного свята - Дня працівника природно-заповідної справи!
   В ході конференції відбулися цікаві зустрічі, продуктивні діалоги з колегами з інших природних парків, науковцями, однодумцями, під час яких обговорено нагальні потреби природоохоронної галузі.
   Тож, щиро вітаємо колег з прийдешнім святом та зичемо міцного здоров'я, процвітання в природно-заповідних справах під мирним небом України!

Сірий журавель, як символ Гетьманського НПП

   Сірий журавель, як символ Гетьманського національного парку - саме про цього птаха дізнавалися дошкільнята.
  Фахівці Гетьманського національного природного парку відвідали садочок «Ромашка», щоб розповісти малечі про сірого журавля – головного символу нашого парку. Діти з захопленням слухали цікаві факти про життя цих величних птахів та веселу казку «Лисичка та журавель».
   Але це ще не все! Після цього малюнки сірого журавля стали головною темою творчої майстерні.  Яскраві та надзвичайно особливі картини швидко набули життя під керівництвом маленьких художників.
   Зустріч виявилася не лише надзвичайно цікавою, а й дуже веселою. Діти залишились в захваті від нових знань та натхнення, що подарувала їм команда парку.
   Не забувайте, що Гетьманський національний парк завжди відкритий для маленьких дослідників та їхніх батьків.

                 Сірий журавель як символ 1      Сірий журавель як символ 2     Сірий журавель як символ 3

Світ рослин

    У сучасному житті люди часто долають якісь бар'єри: фізичні, психологічні, економічні...
   Сьогодні, 2 липня провідний фахівець з екологічно освіти Гетьманського НПП завітала до Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю, де провела яскравий майстер клас для відвідувачів закладу. Діти розглянули ілюстрації про чарівний світ рослин, дізналися, як можна відрізнити дерево від куща чи квітки та на завершення прикрасили яскраві квіточки - стразами.

Світ рослин 1Світ рослин 2Світ рослин 3

День гостинності в Червоному Хресті

   Провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП та за сумісництвом волонтер Червоного Хреста України долучилася до Дня гостинності в Червоному Хресті в Охтирці.
   Волонтери ЧХ, мали можливість познайомити відвідувачів з напрямками своєї роботи.

День гостинності 1День гостинності 2День гостинності 3