Міжнародний день Сонця

   Міжнародний день Сонця 1Міжнародний день Сонця (International Sun Day) щорічно відзначається 3 травня, є глобальною подією, яка підкреслює важливість сонця і сприяє використанню сонячної енергії.
   Сонце – невичерпне джерело світової енергетики. Завдяки йому сформувалася екологія Землі. Найголовніший задум свята – це нагадування людям про нескінченні ресурси, що дає нам Сонце.
    Сьогодні, 2 травня, на передодні цього свята, провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП, завітала до учнів 1-Б класу Охтирської ЗОШ № 3, де розповіла найцікавіші факти про Сонце.
    Якого ж кольору сонце? Скільки годин має доба та чому відбувається затемнення? Все це, та багато іншого почули діти переглянувши відео «А чи знаєш ти?». Також працівниця Парку розповіла, що в давні часи люди розмальовували яйця, наносивши на них, природні елементи: сонце, квіти, пташок, листя дубу, рибу і таке інше. Кожен з цих символів, мав певне значення, ось наприклад, сонце — найдавніший і найбільш розповсюджений символ на писанках, який символізує життєву силу і відродження в природі. Писанку із зображенням сонця дарують на щастя. Тому на завершення, діти мали можливість створити кожен свою писанку.

     Міжнародний день Сонця 2Міжнародний день Сонця 3Міжнародний день Сонця 4

Всеукраїнська наукова інтернет-конференція

   Сьогодні, 30 квітня 2024р. відбулася Всеукраїнська наукова інтернет-конференція «Сучасний стан збереження та сталого використання ресурсів природно-заповідних територій УКРАЇНИ», присвячена 15-річчю створення Гетьманського національного природного парку.
   До участі у конференції долучилися представники органів державної влади, керівники природоохоронних установ Сумщини, науковці, представники вищих навчальних закладів та позашкільної освіти, краєзнавці, природолюби та однодумці.
    Учасники обговорили основні напрямки діяльності Гетьманського національного природного парку, особливості функціонування природного парку у воєнний час та необхідність подальшого проведення науково-дослідної роботи установи. Науковці парку поділилися з присутніми науковими напрацюваннями за 15 років і планами на майбутнє. Також висвітлювались напрямки розвитку природно-заповідної мережі України і Сумщини та шляхи збереження природних екосистем.
    Дякуємо куратору нашої установи, Сумському державному педагогічному університету імені А. С. Макаренка, за організацію конференції, підтримку та постійну співпрацю.
    Щиро дякуємо всім хто долучився онлай та приїхав особисто розділити з нами визначний день.  Окрема подяка керівництву Тростянецької публічної бібліотеки за теплий прийом.
    Продовжуємо працювати в тому ж напрямку, задля збереження та відтворення природніх екосистем!

     Всеукраїнська наукова інтернет конференція 1Всеукраїнська наукова інтернет конференція 2Всеукраїнська наукова інтернет конференція 3

День навколишнього середовища

 День навколишнього середовища 1  День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно з Указом Президента України «Про День довкілля». Зазвичай в цей день проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
   За ініціативи Гетьманського національного природного парку провести екологічну акціб "Збережи довкілля", а саме прибрали територію урочище «Ківшар» та територію прилеглу до р.Ворскла (старий міст).
   Щиро дякуємо, не байдужим, адже таку акцію підтримали здобувачі освіти Ліцею імені І.М.Середи Великописарівської селищної ради Сумської області, вчителі, батьки, КЗ «Охтирська публічна бібліотека» та працівники філії ДП «Ліси України» «Охтирське лісове господарство».
   Така екологічна акція змогла об’єднати обласний соціально-освітній проєкт «Кровна родина» та екологічний десант в межах Європейського тижня сталої енергії.
   Пам'ятаймо чудове правило: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять! Закликаємо всіх не бути байдужими! Берегти та цінувати красу нашої природи!

           День навколишнього середовища 2      День навколишнього середовища 3      День навколишнього середовища 4

Відбулася урочиста нарада працівників Гетьманського НПП

  15 ти річчя Сьогодні, 26 квітня, на передодні 15-ї річниці від дня створення Гетьманського національного природного парку відбулася урочиста нарада працівників Парку. Під час наради обговорили здобутки та плани на майбутнє.
   За сумлінну працю та високі досягнення в роботі були відзначені кращі працівники Парку.
  Керівники структурних підрозділів виступили з вітальним словам, дехто поділилися цікавими спогадами, як створювався Парк. Згадали тих, хто зараз мужньо стоїть на захисті наших кордонів, і тих, кого з нами вже немає.
   Сподіваємось і на подальшу результативну, плідну працю спрямовану на збереження та відтворення природних екосистем. Миру та найшвидшої ПЕРЕМОГИ!

Переможниця конкурсу

  Переможниця конкурсу Сьогодні, 26 квітня свою грамоту за активну участь та креативність у фотоконкурсі "Доторкнись до краси серцем!" отримала Меланья СОЛОХА, вихованка комунального закладу шкільної освіти (ясла-садочок) "Казка" Тростянецька Міська Рада. Її фото-робота набрала найбільшу кількість вподобайок! https://www.facebook.com/share/p/VeFfNGX9c41TiE37/
    Пишаємося нашими творчими дітьми та активними батьками, які долучаються до наших активностей!

Цікава подорож у водний світ нашого краю .

  Цікава подорож Провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку провів цікаву подорож у водний світ нашого краю для вихованців гуртка "Туристсько-краєзнавчі сплави та походи". Діти дізналися про жителів водойм - найбільш різноманітну родину коропових, яка включає як добре відомі, поширені види коропа, карась звичайний (або золотий) і сріблястий, лин, лящ, плоскирка, в'язь, головень, краснопірка, плітка, гірчак, верховка звичайна, верховодка звичайна, пічкур звичайний, так і менш поширені - клепець, синець, білоперий пічкур, а також бистрянка руська та ялець звичайний. Інші родини представлені меньшою кількістю видів. Серед них щипавка звичайна, в'юн, вусатий слиж європейський («явдошка»), сом опейський, щука, минь річковий,судак, окунь, йорж звичайний, оголкова колючка мала, бичок-пісочник і тупоносий бичок західний. Чисельність деяких з них дуже низька. Деякі чужорідні види, як наприклад, товстолобики білий і строкатий, білий амур східноазійський і чебачок амурський у річки попадають випадково, при проривах дамб у ставках тощо. Мінога українська, бистрянка руська, ялець звичайний, карась звичайний (кругла форма), минь річковий рідкісні, поширені локально. Нині здійснюються заходи з реакліматизації стерляді прісноводної, раніше зниклої цінної осетрової риби.

Нові відкриття на території Гетьманського НПП.

   Гетьманський національний природний парк - природоохоронна установа й землекористувачі звикають з порозумінням відноситися до обмежень, які покладаються на них у зв'язку із господарською діяльнісьтю. З рештою ми всі отримуємо користь від того, що береги Ворскли не розорано, річка зберігає природний режим, потроху відновлюється природна рослинність.
   Контролю з боку адміністрації Гетьманського НПП потребує й планування та проведення лісогосподарських заходів. На його території не дозволяються суцільні рубки, отже ліси по берегах Ворскли "не лисіють". Під час планових і позапланових заходів догляду за лісом значна увага приділяється збереженню рідкісних видів рослин і тварин. Саме з цією метою науковці обстежили ділянки, де плануються лісогосподарські заходи у Литовському, Нескучанському, Охтирському, Тростянецькому та Хухрянському лісництвах. Лісоводи також дбайливо відносяться до збереження біорізноманіття, тому не планували заходів, які можуть нашкодити природі.
   Для науковців Гетьманського НПП кожен виїзд на дослідження ще й нагода зробити нові відкриття. Цього разу в околицях Охтирки виявлено місцезростання рослин родини Грушанкових - мешканців тайгових лісів. Ортилія однобока та зимолюбка зонтична облюбували березово-осикову ділянку посеред чистих сосняків.

               Нові відкриття 1        Нові відкриття 2        Нові відкриття 3

Про наших крилатих сусідів в укритті

  Про наших крилатих сусідів в укритті Багатий і різноманітний пташиний світ Сумщини. Птахи найбільш чисельна і помітна група хребетних тварин. На території нашого краю зафіксовано близько 300 видів птахів – це понад половина різноманіття пташиного царства України.
   25 квітня фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП Михайло Обідець провів зустріч з учнями 9 класу Тростянецької школи №3 у зв’язку з повітряною тривогою зайняття пройшло в укритті говорили про пташиний світ Сумщини та Гетьманського НПП. Діти дізналися, що серед наших птахів є види осілі, перелітні, пролітні, а ще трапляються залітні види які випадково потрапили до нашої області.
   Також виділяються синантропні види – це птахи життя яких тісно пов’язане з посиленнями і діяльності людини. Це лелека білий, шпаки, синиці, голуб сизий, ластівка, горлиця садова, серпокрилець, горобці, мухоловки, горихвістки та інші.
Учні розповіли, що часто зустрічаюсь сойку, голубів, горобців, синиць, чули жайворонка, дроздів, шпаків і горлиць. А ось соловейка і зозулі ще не чути.
   Михайло Обідець розповів учням, що птахи є біологічним регулятором чисельності різноманітних комах і гризунів – шкідників сільського і лісового господарства, виконують санітарну роль, є індикаторами стану природних екосистем, мають велике естетичне значення.
Здавна Українці вважали що жайворонки приносять весну в поля, гуси та чаплі до водойм, зозулі та солов’ї в ліс, а ластівка до хати.
   Лелека є символом миру, приносить дітей захищає дім від ударів блискавки, зозуля пророкує людині скільки вона проживе, і у неї ключі від вирію, тому вона першою відлітає восени і останньою прилітає на весні.
   Журавель сірий є символом Гетьманського НПП, символом краси є білі лебеді, дівчину порівнюють з горлицею, а парубка, козака, воїна із соколом, орлом...
   Тож треба вивчати, знати, розуміти і охороняти природу і наших крилатих сусідів, які мають велике естетичне значення та збагачують духовний світ людини.

Збережемо довкілля разом!

    Збережемо довкілля разом В Україні у третю суботу квітня відзначається День навколишнього середовища, його започаткували у 1998 році згідно з Указом Президента "Про День довкілля". Зазвичай в цей день громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об'єктів, поширення екологічних знань. Так провідним фахівцем з екологічної освіти Гетьманського національного парку Олександром Кучером з підлітками с.В'язове було здійснено прибирання сільського футбольного поля.

   Кожен з нас може долучитися до збереження цієї планети і це не так важко, як здається на перший погляд.Є багато способів, які можуть допомогти зберегти довкілля.

Загадки пташиних яєць

  Загадки пташиних яєць 6 Птахи розмножуються відкладаючи яйця, яких існує безліч варіацій у розмірах, забарвленні, структурі шкаралупи і т. д.. Яйця багатьох птахів ще в яйцеводі, перед самою появою, забарвлюються особливими фарбувальними речовинами. Те чи інше забарвлення яєць робить їх менш помітними на тлі гнізда і навколишньої місцевості.
   Провідний фахівець з екологічної освіти Гетьманського НПП завітала до учнів початкових класів Охтирської ЗОШ № 6, де розкрила деякі таємниці про пташині яйця. Також діти мали можливість в онлайн трансляції подивитися на лелек Грицька та Одарку, мешканців національного природного парку "Пирятинський", та на завершення виготовили із паперу «Яйце-сюрприз».
   Птахи – справжня окраса природи, яка підкорила небо. Вони захоплюють нас своїм розмаїттям та дзвінким співом. Вони приносять користь для природи: знищують шкідників поля, саду та лісу, поширюють насіння рослин.
   Бережіть пташок вони наші друзі!