Вода - основа життя

Щорічно 22 березня людство відзначає Всесвітній день води, запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році. У цей день у всьому світі проходять заходи присвячені важливості збереження та дбайливому ставленню до водних ресурсів.
Провідна фахівцівчиня з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксана СУСЛОВА організувала і провела у дистанційному форматі фото квест " Вода - основа життя" для вихованців гуртків "Юний хімік", "Неорганічна хімія" (керівник гуртка Ткаченко НАТАЛІЯ) Охтирського міського центру позашкільної освіти - Малої академії наук учнівської молоді , який проходив під гаслом "Я за чисту воду". Діти дуже гарно справилися з завданнями та QR-коди з цікавими фактами про воду. Переможцями стали: Вірьовка Єва гурток "Юний хімік", Шнайдер Тимофій гурток "Юний хімік", Ткаченко Вероніка гурток "Неорганічна хімія", Каланчук Євген гурток "Юний хімік", Котелевець Вікторія гурток "Юний хімік". Також у фото квесті взяли участь: Альбанова Валерія, Трусова Катерина, Гейко Катерина ( гурток "Юний хімік"), Левенко Катерина, Фоменко Софія, Чернецький Дмитро Скляр Андрій( гурток " Неорганічна хімія"), Сич Дар'я, Шарлай Максим, Гопко Софія ( гурток "Юний хімік"). Гетьманський НПП щиро дякує вихованцям та керівнику екологічного напряму Ткаченко НАТАЛІЇ за активну участь.
Тож, пам'ятаємо! Вода – основа життя, без якої неможливе існування жодної з відомих форм живих істот. Вона є найбільш простою і звичною речовиною на планеті. Нині 70% території нашої планети вкриті водою. При цьому пити можна лише 1% цієї води. За останні роки у світі сталося безліч конфліктів, пов’язаних із доступом до води.
Ставлячись з повагою та турботою до ВОДИ, людина дбає не лише про себе, а і про водних мешканців.

Вода основа життя 1Вода основа життя 2Вода основа життя 3

«Річки Сумської області: гідроекологічний моніторинг»

Водна оболонка – це те, що відрізняє нашу планету Земля від інших у сонячній системі. Саме у воді зародилося життя. Щоб привернути увагу до проблем збереження водних ресурсів, 22 березня відзначається Всесвітній день водних ресурсів.
В цей день організовують та проводять різноманітні заходи та екоакції. Науковий співробітник Гетьманського НПП канд. геогр. наук, доц. О.С. Данильченко провела семінар присвячений Всесвітньому дню водних ресурсів для студентів спеціальності Географія, які навчаються у Сумському державному педагогічному університеті. Під час заходу студенти представили доповіді в яких розкрили мету проведення Всесвітнього дня водних ресурсів, історію становлення цього свята, значення води для життя на планеті, запаси прісної води, проблеми забруднення води та заходи по збереженню і охороні водних ресурсів. Особлива увага під час заходу була приділена гідроекологічним дослідженням водних об’єктів Сумської області, і зокрема річці Ворскла, що здійснюються у межах науково-дослідної теми «Річки Сумської області: гідроекологічний моніторинг» під керівництвом О.С. Данильченко. Захід проводився з метою підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціонально використовувати водні ресурси планети.

Річки Сумської області гідроекологічний моніторинг 1Річки Сумської області гідроекологічний моніторинг 3Річки Сумської області гідроекологічний моніторинг 3

Всесвітній день ведмедя.

23 березня - Всесвітній день ведмедя. Ці березневі заходи у третьої декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Це свято, присвячене порятунку та захисту ведмедів у всьому світі, незалежно від їх видів та природного довкілля.
До цього дня за ініціативи провідної фахівчині з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксани СУСЛОВОЇ вихованці мистецького напряму Охтирського міського центру позашкільної освіти - Малої академії наук учнівської молоді підготували вироби своїми руками. Дякуємо учасникам та керівникам гуртків закладу за активну участь у запропонованих заходах.
Ведмідь завжди був символом мужності та сили. Ці грізні звірі здавна викликали страх та повагу наших предків, та сьогодні самі знаходяться за крок до зникнення і саме тому у більшості країн ведмеді, незалежно від виду, захищаються законом.
А що ти знаєш про ведмедів?

Всесвітній день ведмедя 1Всесвітній день ведмедя 2Всесвітній день ведмедя 3

Доводимо до Вашохо відома.

Згідно проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31 грудня 2013року №562, зі змінами, відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.08.2018 року №312, з 21 березня по 20 травня на всій водній акваторії Гетьманського національного природного парку встановлюється нерестовий період. А також з 1 грудня по 30 червня та з 1 серпня по 10 жовтня заборонено будь-який вилов рака річкового у період виношування ікри личинок під час першої та другої линьки.
З "Режимом використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку" можна ознайомитись за посиланням: http://getmanski.info/index.php/ukr/territories/zonuvannya-teritoriji/do-vidoma-ribalok/443-do-vidoma-ribalok

Нерест

Міжнародний день лісів: «Створюємо ліси разом»

21 березня, у день весняного рівнодення, святкується Всесвітній день лісів. У спільній співпраці Гетьманського національного природного парку та вихованцями гуртка «Туристичні сплави та походи» Палацу дітей та юнацтва, старшокласники долучилися до цієї події відвідавши ДП «Тростянецьке лісове господарство» . Під керівництвом помічника лісничого Тростянецького лісового господарства Красніков Михайло Олексійович, який ознайомив учасників із методами вирощування рослин, проведення доглядів за садженцями.
Варто наголосити, що 21 березня Генеральною Асамблеєю ООН проголошено Міжнародний день лісів. Саме цього дня розпочалась акція Державного агентства лісових ресурсів України «Створюємо ліси разом»
Метою акції є інформування суспільства щодо важливості та необхідності проведення лісогосподарських заходів, покращення екологічної ситуації, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, покращення комунікації представників лісової галузі з суспільством та підвищення іміджу професії лісівника.

Міжнародний день лісів Створюємо ліси разом 1Міжнародний день лісів Створюємо ліси разом 2Міжнародний день лісів Створюємо ліси разом 3

20 березня - Міжнародний день горобців.

Це свято має на меті підвищити обізнаність про такого птаха як горобець хатній, а також інших поширених в міському середовищі птахів. Свято було запропоновано відзначати індійським співтовариством Nature Forever Society у співпраці з Eco-Sys Action Foundation(Франція). Ініціативу підтримали також численні інші національні та міжнародні організації. Спільноту Nature Forever Society заснував індійський еколог Мохаммед Ділавар. Він є автором ідеї заснування Всесвітнього дня горобців, які сьогодні мають одні з найбільших популяцій у містах, але чисельність цих птахів з кожним днем неухильно скорочується. Якщо проблему ігнорувати, то горобці можуть потрапити в список зникаючих видів птахів.
Горобець – один з найпоширеніших та найвідоміших птахів в Україні. Вони відносяться до числа тих птахів, які охоче селяться поряд з людьми. Ці верткі і спритні пташки надзвичайно цікаві. В Україні найчастіше поширені 2 види – горобець хатній та горобець польовий. На всій Землі живе близько 1 мільярда горобців.
Щоб розширити знання про птахів, які живуть поруч, провідна фахівцівчиня з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксана Суслова запропонувала вихованцям мистецького напряму Охтирського міського центру позашкільної освіти - Малої академії наук учнівської молоді поспостерігати за птахами. Діти в свою чергу зробили фото, намалювали малюнки, навіть прислали світлини. Дякуємо учасникам за небайдужість та чуйність до навколишнього середовища.
Чим небезпечне зникнення горобців?
????За словами екологів, популяція горобців знизилась у середньому у 1,5-2 рази.
????На птахів у містах негативно впливають забруднення повітря та ґрунту важкими металами та діоксидом вуглецю, електромагнітне забруднення також.
????Горобці не люблять і уникають щільної новітньої забудови, з відсутністю парків та зелених зон.
????Горобці в’ють гнізда під дахами. І якщо раніше у них туди був доступ, то тепер можливостей облаштувати собі гніздування набагато менше.
????Також є конкуренція за корм із голубами.
Без цих птахів шкідники знищать парки та сади. Немає горобців, отже це шанс для мінуючої молі каштанової, яка знищує дерева та кущі.
Горобці бачать світ в рожевих відтінках, що досить незвично, так як зазвичай тварини мають чорно-білий зір.
У 19 столітті в місті Бостон (США) встановили пам'ятник горобцю. Це сталося після того, як птахи були завезені в Америку для знищення гусениць.
Тож поважаймо сірий непримітних, але корисних горобців!

20 березня Міжнародний день горобців. 120 березня Міжнародний день горобців. 220 березня Міжнародний день горобців. 3

ДЕНЬ ЗЕМЛІ: МИ ВСІ ЇЇ ДІТИ

20 березня святкують День Землі – день нашої планети.
Кожен із нас – маленька частинка великої системи, яка або рухає важливі механізми, або зупиняє їх. Головне – робити все вчасно.
Але як же можна допомогти нашій великій Землі?
За ініціативи провідної фахівчині з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксани Суслової учні Хухрянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (опорного закладу освіти) Чернеччинської сільської ради Охтирського району, Охтирських загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів №6,№9, загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Романа Костянтиновича Рапія №5 та Охтирський міський центр позашкільної освіти - Мала академія наук учнівської молоді взяли активну онлайн участь у відзначенні Дня Землі. Діти пригадали правила поводження в природі та намалювали природоохоронний знак, який би хотіли показати всім людям. На адресу Парку надійшло 67 малюнків. Фахівцівчиня надіслала пошановувачам природи ЕКОпоради задля збереження планети.
Пам'ятайте, треба починати з себе та з маленьких кроків, а саме: не смітити на вулиці і на природі; сортувати сміття; бережно використовувати ресурси; бути ЕКО свідомими: знаходити для старих речей нове призначення; нагадувати іншим про важливість дотримання звичайних людських правил чистоти та порядку.
Адже лише ми можемо врятувати свою планету!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0282h37G7LhELzQVjaf7mbZKR8vwTfS7gDJQwEC8LZ81eBJzr9URuooL6kpkYKjymNl&id=100009978182347&post_id=100009978182347_pfbid0282h37G7LhELzQVjaf7mbZKR8vwTfS7gDJQwEC8LZ81eBJzr9URuooL6kpkYKjymNl&from_close_friend=1¬if_id=1679312417110055¬if_t=close_friend_activity&ref=notif

ДЕНЬ ЗЕМЛІ МИ ВСІ ЇЇ ДІТИ 1ДЕНЬ ЗЕМЛІ МИ ВСІ ЇЇ ДІТИ 2ДЕНЬ ЗЕМЛІ МИ ВСІ ЇЇ ДІТИ 3

Проведено робочу нараду щодо стану додержання законодавства про охорону навколишнього середовища.

Сьогодні, 15.03.2023 р. у Сумській обласній прокуратурі, під головуванням начальника відділу спеціалізованої екологічної прокуратури ОЛЕКСАНДРА ГАНЖАЛИ, проведено робочу нараду щодо стану додержання законодавства про охорону навколишнього середовища. На нараду були запрошені директор заповідника "Михайлівська цілина" ГРИГОРІЙ ДУДЧЕНКО, директор НПП "Деснянсько-Старогутський" СЕРГІЙ КУБРАКОВ, в.о. директор НПП "Гетьманський" ОЛЕКСАНДР КВАРТА, директор КЗ СОР "РЛП "Сеймський" МАРІЯ КОНЯЄВА. Олександр Іванович Ганжала наголосив на необхідності ефективної взаємодії усіх відповідальних за цю важливу ділянку структур. Адже, незважаючи на вжиті заходи, порушення у додержанні природоохоронного законодавства залишаються поширеними. Стан взаємодії прокуратур з органами контролю повинен відповідати вимогам сьогодення. Прокурорський нагляд потребує подальшого вдосконалення.
Прокурорськими перевірками встановлені непоодинокі факти порушень природоохоронного та земельного законодавства. Найбільш розповсюдженими серед них є незаконна порубка та пошкодження лісів. Часто відсутні дозволи на спеціальне водокористування.
Суттєвою проблемою залишається оформлення державних актів на землю. Потребує суттєвого покращення стан додержання законів з питань використання та збереження земель. Недостатньою є робота щодо недопущення випадків самовільного захоплення земель оборони
Відсутні правовстановлюючі документи щодо охорони земель.
Не в усіх випадках відповідає вимогам сьогодення взаємодія прокуратур з органами контролю.
Робоча нарада зорієнтувала керівників природоохоронних закладів спрямувати зусилля на додержання законодавства про охорону навколишнього природного середовища та земель оборони, покращення стану взаємодії з питань ефективної протидії правопорушенням у сфері використання природних ресурсів.

Проведено робочу нараду щодо стану додержання законодавства про охорону навколишнього середовища. 1Проведено робочу нараду щодо стану додержання законодавства про охорону навколишнього середовища. 2

Творчий погляд на дивовижний світ метеликів

У дитинстві "погоня" за метеликами було чи не найцікавіше заняття. Та й зараз багато з нас, побачивши яскраву летючу комаху, що сідає на весняну квітку, приймається дивними відчуттями захоплення та приємного подиву. Хтось, затамувавши подих, просто милується, інші хапаються за фотоапарат , а вихованці мистецького напряму Охтирського міського центру позашкільної освіти- Малої академії наук учнівської молоді відтворюють за допомогою творчості. За ініціативи провідної фахівчині з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку Оксани СУСЛОВОЇ керівники та вихованці долучилися до відзначення Дня метеликів. На адресу Парку надійшли різнобічні роботи. Дякуємо педагогам за співпрацю та розвиток екологічного виховання у майбутнього покоління.
Адже погодьтеся, створені від природи неймовірно прекрасними, ці маленькі створіння завжди дарують нам відчуття легкості і гарного настрою. Варто лише на мить відволіктися, придивитися, звернути увагу. Та й недарма ж таке почуття як кохання порівнюють з "метеликами в животі".

Творчий погляд на дивовижний світ метеликів 1Творчий погляд на дивовижний світ метеликів 2Творчий погляд на дивовижний світ метеликів 3

Всесвітній день лісів та вплив війни на біорізноманіття.

7 березня фахівці відділу екологічної освіти та рекреації Гетьманського НПП Михайло Обідець та Віктор Гонтаренко зустрілись з колективом та клієнтами Великописарівського відділення «Центру надання соціальних послуг».
Зустріч була присвячена Всесвітньому Дню лісів. Як відомо ліси відзначаються найбільшою чисельністю видів, складністю форм відносин, в яких беруть участь представники всіх царств.
Ліси забезпечують стабільність клімату природних ландшафтів, біосфери і взагалі – існування людської цивілізації.
На Сумщині ліси розміщені дуже нерівномірно – в північних районах лісистість сягає 31 %, та на півдні області, на Великописарівщині лише близько 3 %. В середньому в Україні лісами вкрита 14 % площі.
Не можна було обмежити і питання екоциду, величезної шкоди завданої навколишньому природному середовищу внаслідок агресивної війни, розв’язаної російською федерацією. На жаль, Сумщина межує з росією і прикордонні громади, в тому числі Великописарівщина, вже другий рік знаходиться в зоні бойових дій, під постійними обстрілами ворога.
В результаті війни постраждали значні площі лісів Деснянсько-Старогутського НПП на півночі та Гетьманського НПП на півдні Сумщини.
Страждає біорізноманіття, знищується генофонд, зменшується чисельність видів рослинного і тваринного світу та грибів.

Всесвітній День лісів. 1Всесвітній День лісів. 2Всесвітній День лісів. 3