Скачати матеріали
![]() Розмір 31,8 Мб |
![]() Розмір 11,9 Мб |
Галерея
Ласкаво просимо до Гетьманського парку
Загальна інформація
Історія створення: Гетьманський національний природний парк (Гетьманський НПП) створений 27 квітня 2009 року згідно Указу Президента України № 273/2009, з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Робота над створенням парку тривала близько 10 років.
Підпорядкування: Гетьманський НПП є державним об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою, належить до державної власності і підпорядкований Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України.
Адміністративно-територіальне розташування: Гетьманський НПП знаходиться в південно-східній частині Сумської області на території Охтирського району. Парк створений в долині річки Ворскла. Починається він на кордоні з Російською Федерацією і за течією Ворскли простягається до межі з Полтавською областю, закінчується нижче села Куземин. До парку віднесені ділянки заплави, сама річка, місцями надзаплавні тераси та правий корінний берег ріки. Загальна протяжність Ворскли в межах Сумської області 122 км, відповідно, такою є й протяжність Парку. Географічні координати центроїду № 1 село Климентове: В (північна широта) 50°23'10''; L (східна довгота) 34°55'34''.
Площа: Загальна площа території Гетьманського НПП становить 23360,1 гектара, в тому числі 11673,2 гектара земель, що надаються у постійне користування.
Унікальність Гетьманського НПП полягає у тому, що тут збережено різноманітні типові ландшафти Лівобережного лісостепу - від низинних заплав, сфагнових боліт до реліктових корінних лісів. Природні комплекси Парку були і раніше досить вагомо представлені в природно-заповідному фонді України. Так в межі парку увійшли гідрологічні заказники загальнодержавного значення «Хухрянський» (рік оголошення-1980), «Бакирівський» (рік оголошення-1977), «Климентівський» (рік оголошення-1998) загальною площею близько 9,5 тис.га та місцевого значення «Ямний», розташованих в заплаві річки Ворскла. Вона є однією з найчистіших і найкрасивіших річок України. Також до складу Парку увійшли 6 заповідних урочищ (найбільше - «Литовський бір», безпосередньо прилягає до русла річки Ворскла. Це унікальний реліктовий сосновий бір, тут зустрічаються дерева, вік яких нараховує понад 300 років.) та 2 пам’ятки природи місцевого значення.
Природні особливості: Територія Гетьманського НПП - це насамперед чарівна і тихоплинна річка Ворскла та її заплава, незаймані болота та луки, соснові та дубові ліси. Ворскла - одна з найбільших лівих приток Дніпра (тепер впадає в Кам’янське водосховище) - бере свій початок поблизу с. Покровка, Івнянського району Бєлгородської області Російської Федерації. Загальна довжина річки 464 км. Загальний напрямок долини Ворскли – з північного сходу на південний захід, але на шляху вона значно відхиляється від вказаного напрямку. Русло Ворскли у верхній та середній течії дуже звивисте, шириною 12‒50 м, а в нижній - випрямляється, і ширина його сягає 100-150 м. Середня глибина - 2-4 м (максимальна – 10-12 м), однак у верхній та середній течії часто зустрічаються мілководні ділянки. Дно піщане, у розлиттях - мулисте. Через малий перепад висот швидкість течії не перевищує 0,1 м/с, лише на перекатах вона зростає до 1,5 м/с. Права сторона ріки являє собою високе хвилясте плато, розчленоване сіткою глибоких балок, ярів та річкових долин. Поступово, з віддаленням від ріки з півдня на північ територія підвищується, досягаючи максимальної відмітки 215 м над рівнем моря. З лівої сторони річки Ворскла, територія має доволі спокійний і рівнинний характер. Понад 50% площі Парку займають землі, вкриті лісовою рослинністю, більше 20% – луки, 22% – болота, менше 5% – водойми. Клімат регіону помірно-континентальний. Незважаючи на високий ступінь антропогенного впливу, в басейні річки Ворскла збереглось різноманіття мальовничих ландшафтів лівобережного лісостепу - від низинних заплав, сфагнових боліт до реліктових корінних лісів що характеризуються багатим ресурсним потенціалом, генофондом рослинного і тваринного світу, пам'ятками історії та культури, які потребують нагальної охорони та екологічно обґрунтованого невиснажливого використання.
Рослинний і тваринний світ Гетьманського НПП є досить різноманітним і налічує понад 1013 видів рослин та 2580 видів тварин, серед яких багато, занесені до Червоної книги України (журавель сірий (є символом Парку) (Grus grus), видра річкова (Lutra lutra), горностай (Мustela erminea), мінога українська (Eudontomyzon mariae), джміль моховий (Bombus muscorum), жук-олень (Lucanus cervus cervus), махаон (Papilio machaon), косарики тонкі (Gladiolus tenuis), любка дволиста (Platanthera/Orchis bifolia), пальчатокорінник травневий (Dactylorhiza majalis) та інші). Природна рослинність Гетьманського НПП представлена 5 типами: лісова, чагарникова, лучна, болотна та водна. Однією з основних причин фауністичного багатства є фізико-географічне розташування Парку, його велика площа та різноманітність біотопів, перш за все лучних, водно-болотних і лісових. Загалом для фауни характерне домінування лісостепових видів. Окрім них тут мешкають окремі тайгові види, зустрічаються форми південного походження та західноєвропейських видів. Тваринний світ Гетьманського НПП досить різноманітний, що обумовлено різними природно-територіальними комплексами. Аналіз його фауни показав, що вона відрізняється значним видовим різноманіттям, наявністю реліктових, рідкісних та зникаючих видів. В лісах водяться лось, кабан, козуля, борсук, вовк, лисиця та інші. Птахи представлені такими видами як солов'ї, зорянки, дятли, зозулі, сови, іволги, яструби та інші.
Робота Гетьманського НПП організована по трьох природоохоронних науково-дослідних відділеннях(ПНДВ) - Великописарівському, Тростянецькому та Охтирському та побудована за трьома основними напрямками:
- 1.Охорона, використання та відтворення природних екосистем.
Покладається на службу державної охорони природно-заповідного фонду України. Яка забезпечує диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання природних ресурсів згідно з функціональним зонуванням та урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об’єктів, на території Парку.
- 2.Науково-дослідна робота.
- Спрямована на вивчення природних комплексів, процесів, забезпечення постійного спостереження за їхніми змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення і невиснажливого використання природних ресурсів та особливо цінних об'єктів.
- 3.Еколого-освітня та рекреаційна діяльність.
Парк є центром організації екологічної освіти, виховання екологічної культури населення та відвідувачів, організованого туризму, відпочинку, оздоровлення та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах.
Чому «Гетьманський»? Назва парку пов’язана зі славними козацькими традиціями Сумщини. Гетьманщина (офіційна назва: Військо Запорозьке) — українська держава на території центральної і північно-східної України, яка утворилася внаслідок Зборівського договору 1649 року. Після проголошення Глухова столицею Гетьманщини правили тут чотири гетьмани (Данило Апостол, Іван Скоропадський, Кирило Розумовський та Павло Полуботок). На території Сумщини знаходились центральні державні установи Гетьманщини, а також гетьманські маєтки. При розгляді історичних фактів помітна роль Сумщини, її непересічне і неординарне значення не тільки в українській історії 18 століття, а й для подальшого розвитку процесу національного відродження нашої держави.
Як дістатись: Географічний центроїд Парку (село Климентове, Охтирського району) перетинає автошлях Н-12 (Суми - Полтава), в містах Охтирка, Тростянець та смт. Велика Писарівка є автобусні станції, а також в місті Тростянець розташована залізнична станція «Смородине».
Новини
Захоплюючий захід до Дня мігруючих птахів!
Провідні фахівці Гетьманського національного природному парку провели захоплюючий захід до Дня мігруючих птахів!
Учні початкової ланки філії Ліцею №3 стали активними учасниками цієї екологічної події!
Протягом заходу ми разом відгадували звуки птахів, вчилися розпізнавати їхні голоси та дізнавалися про їхні унікальні звички. Учні задавали цікаві питання, на які наші провідні фахівці з екологічної освіти з радістю відповідали!
Але це ще не все! Ми також провели веселі вікторини, які не лише розважили, але й навчали. Діти виявили неабияку кмітливість і знання про птахів, їхні міграції та важливість їх охорони.
Цей захід став чудовою можливістю для дітей адже вони не лише дізнатися більше про природу, але й зрозуміти, як важливо берегти нашу екосистему. Дякуємо всім учасникам за активність, цікавість та позитивний настрій! Разом ми можемо зробити світ кращим і зберегти красу нашої природи!
Захід до Всесвітнього дня кульбабки
З нагоди святкування Всесвітнього дня кульбабки провідні фахівці з екологічної освіти Гетьманського національного природного парку завітали до Охтирської ЗОШ №11. Для учнів третіх класів провели цікаве й пізнавальне екологічне заняття, яке супроводжувалося творчим майстер-класом.
Діти переглянули коротке відео про кульбабу, дізналися багато нових і несподіваних фактів про цю яскраву весняну рослину: її роль у природі, користь для здоров’я, а також важливість для перших весняних запилювачів. Особливо учнів вразило, що кульбаба — не просто прикраса весняного пейзажу, а справжній природний рятівник, що підтримує життя після зими.
На завершення заходу діти взяли участь у майстер-класі: під керівництвом фахівчинь Парку виготовили символи весни — кульбабки з паперу. Зроблені власноруч вироби школярі подарують своїм матусям до Дня матері, поєднавши любов до природи з любов’ю до рідних.
Такі заходи сприяють формуванню екологічної свідомості, пробуджують інтерес до навколишнього світу та виховують у дітей бережливе ставлення до природи з раннього віку.
Польовий виїзд з метою геоботанічного обстеження лісів.
Науковці Гетьманського НПП Сергій Панченко та Микола Баштовий відзначили чергову річницю створення Парку польовим виїздом з метою геоботанічного обстеження лісів з синузіями весняних ефемероїдів. Одержані матеріали доповнили явлення про сукцесійні зміни в синузіях ефемероїдів заплавних лісів Охтирського ПОНДВ.
Крім основної задачі, долучилися до City Nature Chalenge -2025, який ініціювали на платформі iNaturalist. Отже, ще було зібрано свіжий і якісний геотегований флористичний матеріал для поповнення глобальної бази INaturalist з території Гетьманського НПП та прилеглих ділянок.
Радісно було споглядати безхмарне небо, та під звуки людських тривог та курликання символічного для Парку птаха – журавля сірого (Grus grus). Журавель сірий в Україні рідкісний гніздовий і звичайний перелітний вид. На жаль ці птахи для фотосесії були досить обережні і людину, навіть науковців, близько не підпустили. Їх трубне гучне курликання, було чутно на кілька кілометрів. Такі гучні звуки журавлі вміють видавати завдяки тому, що у них дуже довга трахея. Вона утворює петлю біля кілю грудної кістки та слугує резонатором, посилюючи голос у багато разів. Просуваючись до водно-болотних угідь ми добре чули як на гніздовій території пара видала гучні узгоджені крики, які зливалися в систему сигналів та сповіщали нас та інших журавлів про те, що ця територія зайнята.
На маршруті трапилася ще одна фауністична знахідка – активне боброве поселення на одному з рукавів р. Ворскла. Ресурси по берегах вже майже вичерпано, тому тварини протоптали доволі широку стежку за кормом і добувають не типові в своєму раціоні в’язи. Бобри неохоче полишають воду, але голод змушує їх долати понад 50 метрів суходолом.